Blue Flower

 

 

        W sobotni wieczór, 12 grudnia, część mieszkańców Nowego Targu nie zasiadła przed telewizorami by obejrzeć kolejne odcinki mydlanych telenowel lub tańców z kimś tam, lecz udała się do Ratusza na koncert łemkowskiej pieśniarki Julii Dosznej i akompaniującego jej na lutni Antoniego Pilcha. I ta część mieszkańców naszego miasta, która z domów wyszła,  wyszła na tym wyśmienicie, bo stali się uczestnikami wydarzenia szczególnego i niezapomnianego.

            Program przedstawiony w Nowym Targu był promocją płyty "Kolbergowskie pejzaże znad Sanu", której tytuł wskazuje na źródło inspiracji jakim są zbiory Oskara Kolberga - chyba najbardziej znanego i zasłużonego badacza polskiej kultury ludowej. Koncert składający się ze starych łemkowskich i polskich pieśni Antoni Pilch wzbogacił opowieścią o Łemkach, ich dziejach, kulturze i związkach z kulturą polską oraz o lutni jako instrumencie o niezwykle barwnej i długiej historii.  

          Julia Doszna jest pieśniarką ludową wykonującą  przede wszystkim pieśni  łemkowskie. Jej twórczość należy oceniać jednak nie tylko kryteriami artystycznymi, gdyż jest ona także najbardziej znaną popularyzatorką zapominanej kultury łemkowskiej. Słuchając niezwykle lirycznych i nostalgicznych pieśni w wykonaniu Julii Doszny w świadomości słuchaczy rodzi się przekonanie o niezwykłości i bogactwie kulturowym łemkowszczyzny. W jej  repertuarze znajdują się także pieśni rumuńskie, cygańskie i chorwackie. 

           Antoni Pilch  jest pierwszym od wielu wieków polskim lutnistą i inicjatorem powstania Bractwa Lutniczego. Jest on także entuzjastą i popularyzatorem muzyki renesansowej oraz kultury łemkowskiej. O tych swoich pasjach potrafi opowiadać i gawędzić językiem dziś już niespotykanym, językiem pięknie współbrzmiącym z dźwiękami lutni.  

        Dziełem szczególnym Antoniego Pilcha jest odbudowa Dworu na Wysokiej. Ten renesansowy zabytek dzięki jego wieloletnim staraniom i ciężkiej pracy został podniesiony z ruin i stał się jedynym w swoim rodzaju ośrodkiem kultury, w którym rozbrzmiewa muzyka staropolska, łemkowska, ruska, żydowska i w którym znalazło swoją siedzibę Bractwo Lutnicze.  

      

 

„Kolbergowskie pejzaże znad Sanu” - YOUTUBE

 

   

  

 

  

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia; Archiwum MOK