Blue Flower

       W niedzielę, 21 października,  spotkaliśmy się (członkowie KOD Podhale i podhalańskich struktur PO), aby wspólnie cieszyć się wynikiem wyborów do sejmu i senatu. Wynik tych wyborów zapewne odmieni Polskę, która zaczęła stawać się coraz bardziej ponura i brunatna, która zaczęła stawać się obcym ciałem w jednoczonej Europie.

       Było to nasze pierwsze od ośmiu lat spotkanie nie tylko  radosne, ale i  przepełnione nadzieją, że zło już za nami. W czasie tego spotkania miałem zaszczyt odczytać list Pani Poseł Jagny Marczułajtis-Walczak oddający sens tego wydarzenia. 

 

Drodzy Przyjaciele,

    po ośmiu latach walki z potworem niszczącym naszą demokrację,

    po ośmiu latach walki z potworem, który dzielił nas na lepszy
i gorszy sort,

   po ośmiu latach walki z potworem, który szerzył nienawiść wobec wszystkich i wszystkiego, co nie mieściło w jego ubogim i pełnym atawizmów umyśle, możemy zacząć naprawiać Polskę.

   Możemy zacząć budować Polskę zgodnie z naszą konstytucją, zgodnie z wartościami europejskimi i zgodnie z przesłaniem  Władysława Bartoszewskiego, który przekonywał nas swoimi czynami i słowami,  że warto być przyzwoitym.

     Przez osiem lat tzw. opozycja uliczna, której przewodził Komitet Obrony Demokracji, wspierała opozycję parlamentarną w walce z kłamstwami  lejącymi się z ust premiera, prezydenta i innych polityków Prawa i Sprawiedliwości. Walcząc na ulicy i walcząc w sejmie i senacie nie pozwoliliśmy załgać rzeczywistości, nie pozwoliliśmy zapomnieć, o tym, co jest dla nas wszystkich najważniejsze.  I walka  dała nam  zwycięstwo!

     Ciesząc się nim dziękuję podhalańskiemu Komitetowi Obrony Demokracji za stałą obecność w świadomości mieszkańców Podhala! Manifestowaliście nieustannie pod sądami, manifestowaliście  przy oczku wodnym na Krupówkach, manifestowaliście na nowotarskim rynku upominając się o przestrzeganie zapisów konstytucji oraz stając w obronie osób prześladowanych, wyszydzanych i piętnowanych.

       Jestem dumna, że mogłam czasem stanąć razem z wami pod flagami Polski i Unii Europejskiej, jestem dumna z tego, że byliście na ulicy, gdy już wielu innych poddawało się zwątpieniu.

      Dziękuję także lokalnym kołom Platformy Obywatelskiej za pracę przy wszystkim kampaniach wyborczych. Walczyliście o  głosy Podhalan w wyborach prezydenckich, w wyborach do parlamentu europejskiego, w wyborach lokalnych i w wyborach parlamentarnych. Szczególnym owocem waszego wysiłku są dwa mandaty poselskie zdobyte w naszym okręgu wyborczym. Dziękuję również  wszystkim, którzy przez osiem lat nie poddawali się stale rosnącej presji ze strony rządzących  i którzy w różnorodny sposób walczyli ze złem. Dziękuję i gratuluję, ale i przypominam, że już niedługo czekają nas nie mniej ważne zmagania, jakimi są wybory samorządowe.  Nie możemy ich zlekceważyć, jeżeli pragniemy zbudować Polskę, która będzie bezpiecznym i przyjaznym domem dla wszystkich jej obywateli.     

 

                      

 

 

                     

 

    

 

Zdjęcia:  Andrzej Szwed