Blue Flower

      Kto z państwa nie był w Chorwacji? – zapytał Przemysław Sokół w czasie koncertu swojego zespołu, który się odbył w ramach mokowskiego spotkania z kulturą chorwacką. Ci, którzy jeszcze Chorwacji nie odwiedzili - zostali zainfekowani  urokliwym pięknem jej natury  i architektury, poznali jej życie codzienne, sztukę filmową, żywiołową muzykę oraz smak i zapach jej kuchni. Kto już w Chorwacji był - miał świetną okazję zarówno  do wspomnień jak i do pogłębienia swojej wiedzy o tym szczególnym miejscu na mapie Europy..  

      Na  wędrówkę po chorwackiej kulturze, po jej znanych i mniej znanych zakątkach zaprosił Włodzimierz Surowiecki, który w gawędziarskim stylu przedstawił  Chorwackie ciekawostki oraz zaprezentował slajdowisko Kierunek Chorwacja. Bohater tych wydarzeń w latach dziewięćdziesiątych uczestniczył w misjach pokojowych  na terenie  Republiki Chorwackiej oraz Republiki Bośni i Hercegowiny. Ten trzyletni pobyt zaowocował nie tylko znajomością języka oraz bogatą wiedzą na temat całego regionu, ale także trwałym zauroczeniem, dzięki któremu wraca tam bardzo często, ale już w charakterze przewodnika. Włodzimierz Surowiecki jest nie tylko przewodnikiem, ale także znanym varsavianistą, miłośnikiem historii, militariów, marynistyki, podróżowania oraz  numizmatyki potrafiącym o tych wszystkich swoich pasjach opowiadać niezwykle ciekawie i barwnie.

        Koncert zakopiańskiego zespołu Sokół Orkestar zaprezentował szeroko rozumianą  muzykę bałkańską, aranżacje  polskiej muzyki etnicznej oraz   własne kompozycje inspirowane etnicznymi motywami muzycznymi. Przemysław Sokół – grający na instrumentach dętych, wokalista i założyciel zespołu oraz jego przyjaciele udowodnili słuchaczom, że uprawiana przez nich muzyka może zachwycić, wzruszyć i znacząco poprawić nastrój.

        Chorwacka sztuka filmowa jest młoda jak sama Chorwacja. Wcześniej Chorwaci współtworzyli kinematografię byłej Jugosławii, jednak obecnie potrafią intrygująco zapisywać   chorwacką współczesność.  I  te obrazy swoją wymową sięgają bardzo daleko  poza Zagrzeb i chorwacką prowincję. Są poetycko piękne i uniwersalne. Nie ma w nich śladu presji producenta, który musi przecież zarobić, nie ma żadnych hollywoodzkich formatów i konwencji. Jest to po prostu dobre kino,  o czym mogliśmy się przekonać oglądając trzy filmy. .„Osioł” jest  opowieścią o odwadze, rodzinie i sztuce przebaczania snutą nieśpiesznie na tle chorwackiej prowincji. „Nocne statki” ukazując ucieczkę z domu starców i romans dwojga bardzo już dorosłych bohaterów są refleksją o starości i samotności oraz  o tym, że człowiek w każdym wieku potrzebuje ciepła, zrozumienia i bliskości drugiej osoby. „Opowieści z Zagrzebia” są zbiorem dziewięciu obrazów  różnych reżyserów, którzy zbliżyli swoje kamery do egzystencji bardzo różnych osób, dzięki czemu możemy przyjrzeć się zagrzebskim kibolom, dzieciom skazanym na  zimne blokowiska, staruszkom zagubionym w zwykłych codziennych sprawach czy też młodej kobiecie pogrążającej się  w depresji.  I wszystkie te historie można przenieść do każdego innego  miasta Europy i świata.

       Aleksandra Sadowicz, znawczyni kina, poprzedziła każdą projekcję rzeczowym komentarzem, w którym przedstawiła kolejne filmy, ich twórców oraz najważniejsze dotychczasowe dokonania kinematografii chorwackiej.

       Stałym już elementem mokowskich spotkań z kulturą innych narodów jest przybliżenie  sztuki kulinarnej, przez degustację oczywiście. I tradycyjnie już to uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu przygotowali chorwackie przysmaki. Na stole znalazł się między innymi  placek kukurydziany i cevapcici, czyli specjał z siekanego mięsa  wołowo – wieprzowego doprawionego ostrą  i słodką papryką, czosnkiem, cebulą, solą  i pieprzem. Można też było spróbować  ajwar, czyli  pastę warzywną przygotowaną na bazie słodkiej papryki, bakłażanów, pomidorów, czosnku oraz octu i  przyprawioną solą, pieprzem oraz chili. Wszystkie specjały oraz odpowiednio zastawiony i udekorowany stół przygotowali uczniowie kierowani przez Dorotę Kościelniak, Józefa Bąbola, Łukasza Fudalę i  Roberta Stanka – nauczycieli przedmiotów zawodowych ZSCKR.  
       Dobrą tradycją tych  spotkań jest losowanie nagród książkowych przed projekcją kolejnych filmów. Tym razem
 książki o Chorwacji i książki chorwackich pisarzy  zostały ufundowane przez Express Map Wydawnictwo Turystyczne, Państwowy Instytut Wydawniczy, Narodowy Ośrodek Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji w Warszawie, Wydawnictwo Bezdroża, Wydawnictwo Drzewo Babel, Wydawnictwo „Pogranicze”, Wydawnictwo Korporacja Ha!art. Warto także podkreślić, że patronat honorowy Spotkania z kulturą Chorwacji  objęła Andrea Bikić, JE Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce. 

        Po raz kolejny spotkanie z kulturą innego narodu okazało się być i ciekawe, i zaskakujące i potrzebne. I, na szczęście, formuła tych spotkań nie prędko się wyczerpie, gdyż ilość kultur wartych  poznania, przybliżenia lub odkrycia wydaje się być nieskończona. 

       

       Przemysław Sokół - lider Sokół Orkestar

 

       

       Jakub Mietła - akordeonista Sokół Orkestar 

       

       Sokół Orkestar 

       

       Chorwackie trunki - nie tylko rakija

       

       Chorwackie pejzaże Włodzimierza Surowieckiego

       

 

                         

                         Chorwackie przysmaki 

        

        i ich amatorzy

        

        Obejrzeć dobry film i dostać jeszcze książkę - cóż więcej potrzeba

 

Zdjęcia: Archiwum MOK