Blue Flower

     Kolejne nowotarskie spotkanie z kulturami innych krajów i narodów  było spotkaniem ze Szkocją, które   odbyło się  w dniach 22-24 października.  Trzydniową podróż po tej  barwnej krainie  i jej niezwykłej kulturze rozpoczął rewelacyjny  koncert zespołu „Częstochowa Pipes & Drums”, który jako jedyny w Polsce gra tradycyjną muzykę szkocką na oryginalnych instrumentach.  W trakcie koncertu w ciekawy sposób opowiedziano słuchaczom historię tego typu muzyki, przedstawiono konstrukcję i zasady działania wielkich dud  szkockich oraz zapoznano z historią i elementami tradycyjnego stroju. Ponadto chętni mogli się zmierzyć ze sztuką gry na dudach, który to instrument wymaga nie tylko muzycznej wiedzy i talentu,   ale dużej siły i zdolności manualnych. Dodatkową atrakcją było wykonanie dwóch tradycyjnych tańców szkockich. Sam repertuar obejmował przede wszystkim wojskowe marsze i cały szereg utworów wykonywanych w czasie  wesel, pogrzebów i innych uroczystości.

Koncert w wykonaniu Częstochowa Pipes & Drums /źródło: archiwum MOK/

      Po uczcie muzycznej przyszła kolej na ucztę kulinarną, czyli na spotkanie z tradycyjnymi szkockimi potrawami, które pod okiem profesora Józefa Bąbola przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu. Na profesjonalnie nakrytym stole znalazły się między innymi szkockie ciasteczka owsiane, szkockie jaja i chleb z rodzynkami. W ciągu całej przerwy między koncertem a projekcją filmu stół był oblegany, co wystarczająco dowodzi o jakości oferowanego poczęstunku. Trzeba  również podkreślić dużą kulturę, fachowość  i sprawność pracujących przy poczęstunku uczennic, które  z wdziękiem napełniały tace, talerze i szklanki. Profesor Bąbol i jego uczniowie przygotowali także poczęstunek w czasie spotkań z kulturą rosyjską.  Wówczas, jeżeli dobrze pamiętam, podano między innymi bliny i kawior na kilka sposobów.

Gra na wielkich dudach szkockich jest trudna umiejętnością /źródło: archiwum MOK/

      Dla miłośników muzyki  synthpopowej i poprockowej zorganizowano pokaz nagrania z koncertu szkocko - angielskiego duetu  Eurythmicks.  Annie Lennox i David Stewart  zasłynęli głównie dzięki singlowi „Sweet Dreams”, który był w całości wykonany na prezentowanym nagraniu.

Smaki Szkocji przypadły do gustu naszym gościom /źródło: archiwum MOK/

       Stałym elementem   spotkań z kulturą  jest slajdowisko podróżnicze. Tym razem zdjęciami i refleksjami z podróży  podzielił się poznański podróżnik Bartosz Tomaszewski, który z kamerą i aparatem fotograficznym  przemierzył najpiękniejsze  masywy górskie i odwiedził najważniejsze zakątki historyczne Szkocji. Młody podróżnik nie tylko barwnie przedstawił utrwalone na fotografiach miejsca i zjawiska, ale także ukazał kulisy swojej podróżniczej pasji  omawiając  kolejne etapy przygotowań do każdej wyprawy.

Bartosz Tomaszewski w opowieści  W kraciastej krainie /źródło: archiwum MOK/

      Bardzo ważnym elementem każdego spotkania  są pokazy  filmów poszczególnych kinematografii. Tym razem obejrzeliśmy Kamień przeznaczenia Charlesa Martina Smitha, Hallam Foe Davida Mackenzie i Red Road Andrea Arnolda. Te trzy obrazy, dalece różne zarówno w swojej tematyce jak i konwencji, ukazały  nie tylko specyfikę szkockiego kina, ale także przybliżyły atmosferę Glasgow, Edynburga i szkockiej prowincji oraz ukazały skomplikowane relacje między Szkotami i Anglikami. 

 Książki od wydawnictw trafiają w losowaniu do publiczności /źródło: archiwum MOK/

       Tak więc  mogliśmy się  przekonać, że Szkocja to nie tylko kraina whisky i że Szkoci to nie tylko  ponadprzeciętnie oszczędni i chodzący w spódniczkach osobnicy.

       W roku 2010 odbyło  się  nowotarskie spotkanie z kulturą nordycką („Nordic Night”), azjatycką (Asia Town & Country) i francuską („Allez les Bleus”). Spotkania z kulturą żydowską "Szalom" oraz z kulturą Irlandii miały miejsce w roku 2011. W roku kolejnym odbyło się „El Toro – spotkania z kulturą hiszpańską” oraz spotkania z kulturami Węgrów i Belgów.  Rok 2013 to spotkanie z kulturą Czechów pod nazwą „To se nevrátí”, spotkanie z kulturą Włoch „Giro della cultura” i spotkanie z kulturą Rosji. W roku bieżącym odbyło się spotkanie z kulturą Meksyku i spotkanie z kulturą Szkocji.

      Dzięki tym wszystkim spotkaniom odbyliśmy już długą podróż po wielu różnych kulturach i krainach.  Tomasz  Szlaga, pomysłodawca i główny organizator tych spotkań,  każde kolejne spotkanie rozpoczyna od wielomiesięcznych  przygotowań, w ramach których nawiązuje kontakty z placówkami dyplomatycznymi, z działającymi w naszym kraju instytutami kultury innych narodów (np. Instytut Cervantesa),  z wydawnictwami, restauracjami serwującymi menu związane z wybraną  kulturą, poszukuje podróżników chcących podzielić się swoimi wrażeniami oraz  wyszukuje  wykonawców  muzyki związanej z planowanym spotkaniem. Dzięki tej pracy każde spotkanie  ma swoje stałe elementy jakimi są pokazy filmów, slajdowisko i kulinarne niespodzianki oraz wyróżnia się jakimiś oryginalnymi elementami jakim była na przykład degustacja Beaujolais nouveau.

      Projekcje filmów  w ramach tych spotkań poprzedzone są zawsze krótkim wykładem filmoznawcy Aleksandry Sadowskiej, która przedstawia twórców obrazu oraz wyjaśnia ważniejsze   konteksty estetyczne,  kulturowe i historyczne. Tradycją tych spotkań jest także losowanie nagród książkowych przed projekcją filmów. Są to zawsze pozycje z literatury danego kraju bądź też pozycje o danym kraju lub kulturze. W ramach dotychczasowych spotkań rozdano w ten sposób ponad pół tysiąca książek.

    Przygotowując poszczególne spotkania organizatorzy zapraszają do współpracy także nowotarskich podróżników i znawców poszczególnych krajów i kultur. Dzięki temu mogliśmy wysłuchać opowieści księdza Mieczysława Łukaszczyka i Józefa Różańskiego z ich podróży na Syberię. Swoimi podróżniczymi doświadczeniami i wrażeniami dzielił się także doktor Stanisław Snopek. Po kulturze Japonii oprowadzał doktor  Krzysztof Strebeyko, który wiele lat spędził w Kraju Kwitnącej Wiśni.  Spotkanie z kulturą Izraela wzbogaciła swoją wiedzą Karolina Panz, która od lat bada i opisuje historię nowotarskich Żydów a burmistrz Marek Fryźlewicz wypożyczył z własnych  zbiorów eksponaty do towarzyszącej spotkaniu wystawy.

      Nowotarskie spotkania z kulturami innych narodów  dają możliwość spotkania ludzi ogarniętych pasją podróżowania, pasją odkrywania nieznanych sobie miejsc i kultur. Ludzie ci cały czas wolny przeznaczają na podróże lub na ich przygotowanie, dlatego  opowiadają ze szczerym  podziwem  i zauroczeniem  miejscami, które odwiedzali.  Są także te spotkania szczególnym zaproszeniem do nieco innego sposobu podróżowania niż wykupienie usługi turystycznej. Zapraszają one także do bliższego spotkania z kinem ambitnym i artystycznym, z kinem, które nie poddaje się komercjalizacji i formatowaniu. Są one także zaproszeniem do  ambitnej  literatury i  dobrej muzyki. Jednak przede  spotkania te pomagają rozstać  się ze stereotypami, zgodnie z którymi Polak lubi wypić, bawi się na całego i nie szanuje cudzej własności (czytaj: kradnie). Wiemy, że jeżeli jest to prawda, to dotyczy tylko pewnej części naszych rodaków, ale tak właśnie jest ze stereotypami. I dlatego warto poznawać bliżej inne kultury i inne narody, aby umieć wyjść w ich ocenie poza powszechne, ale często  błędne opinie i przekonania.  W tym chyba tkwi największa wartość tych spotkań.

                                                                                                                                  Bogusław Pachniowski