Blue Flower

     

                                                           

 

    W niedzielę, 21 stycznia, w hotelu Stamary spotkaliśmy się z Fryderykiem Zollem i Piotrem Gawlikiem, którzy organizowali pierwsze struktury KOD-u w Małopolsce i którzy w chwili obecnej należą do głównych animatorów naszych działań w całym województwie. Temat tego spotkania nie został wcześniej sprecyzowany, ale w sposób naturalny głównym  okazała się nim  sytuacja po  rekonstrukcji rządu oraz nachodzące wybory samorządowe.

       Spotkanie rozpoczął profesor  Zoll, który przedstawił sytuację, w jakiej znalazła się Polska i opozycja po styczniowej rekonstrukcji rządu oraz  problemy opozycji związane z wydarzeniami w Sejmie (odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy).  Omówił  także istotę zmian w ordynacji wyborczej oraz sytuację, w jakiej znajdują się obecnie sędziowie.

       Zdaniem profesora Zolla usunięcie z rządu ministrów Macierewicza, Waszczykowskiego i Szyszki świadczy nie o zmianie celów uprawianej polityki, ale o grze dla pozyskania  szerszego poparcia społecznego. Nowy rząd Morawieckiego to nie przypudrowanie, złagodzenie oblicza,  ale wyraźne wkroczenie na drogę wyznaczoną przez Moczara i Gierka. Ta zmiana skomplikowała sytuację opozycji, której teraz trudniej będzie tłumaczyć konieczność przeciwstawiania się niekonstytucyjnym i niedemokratycznym zmianom, które już wprowadzili  i dalej będą wprowadzać obecnie rządzący. Sytuacja opozycji parlamentarnej pogorszyła się także w wyniku niefortunnego jej zachowania w czasie głosowania nad skierowaniem do dalszych prac społecznego projektu dotyczącego liberalizacji prawa do przerywania ciąży.

        Podpisana przez prezydenta RP nowa ordynacja, na szczęście, zdaniem Fryderyka. Zolla, nie zawiera zmian, które znajdowały się w jej projekcie i które  były nie tylko sprzeczne z Konstytucją, ale także z istotą i duchem idei samorządności. Wiele wątpliwości budzi wprowadzony zapis  pozwalający  uznać za ważny głos oddany na karcie zawierającej skreślenia i zapisy inne  niż znak X wstawiony we właściwym miejscu. Wiele niepokojów budzi zmiana okręgów wyborczych, która może być wprowadzona zgodnie z oczekiwaniami partii rządzącej  oraz powołanie komisji, które osobno będą przeprowadzały głosowanie i osobno będą uznawały za ważne i liczyły głosy. Mimo wielu wątpliwości związanych z nowym prawem wyborczym Komitet Obrony Demokracji musi w nich czynnie uczestniczyć, nasi członkowie powinni być wejść do komisji wyborczych, powinni w charakterze mężów zaufania przyglądać się ich pracy oraz  powinni kandydować na radnych w swoich gminach i miastach.

       Osobne miejsce w swojej wypowiedzi profesor Zoll poświęcił  sytuacji, w której obecnie znajdują się polscy sędziowie i cały wymiar sprawiedliwości. Jego zdaniem cała opozycja oraz  ludzie szanujący  prawo i Konstytucję powinni obecnie wspierać  sędziów, wzmacniać  ich w trwaniu w obronie zasad, wzmacniać ich w przekonaniu, że nie powinni przyjmować  urzędów, że nie powinni kandydować do Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. Szczególnie niebezpiecznym i kuriozalnym novum jest, zdaniem Fryderyka Zolla,  skarga nadzwyczajna, która daje  politykom możliwość zmiany wyroków, które wcześniej zostały orzeczone zgodnie z prawem.

     Zadaniem, które KOD  powinien realizować stale i w różnej formie  jest przypominanie  roli, jaką  w naszym życiu pełniła i nadal pełni Unia Europejska. Należy  ukazywać ją nie tylko jako źródło finansowania potrzebnych inwestycji, ale także jako wspólnotę określonych wartości i idei. Najlepsza formą propagowania UE oraz jej idei i celów jest w przekonaniu Fryderyka Zolla akcja namiotowa.

      PiS, w przekonaniu  Piotra Gawlika, zamknął okres rewolucyjny i sięgnął  po indyferentnych polityków, (czyt. obojętnych, niezaangażowanych, biernych, neutralnych, pasywnych, zobojętniałych, apatycznych lub  otępiałych), których zadaniem jest przyciągnięcie wyborców mniej politycznie doświadczonych i oczekujących od państwa  wyłącznie zaspakajania potrzeb materialnych i bezpieczeństwa socjalnego. PiS idzie  po młodych, których KOD i cała opozycja powinni „kraść” rządzącym. Jednak Piotr Gawlik uważa, że brakuje obecnie  pomysłu na pracę polityczną ukierunkowaną właśnie w tę stronę.

      Piotr Gawlik przekonywał także, że KOD powinien  bardzo aktywnie uczestniczyć w wyborach samorządowych, powinien sprawnie przeprowadzić akcję kontroli ich praworządności oraz wprowadzić na listy wyborcze swoich kandydatów.  Ponadto KOD powinien wspierać w różnej formie kandydatów na wójtów i burmistrzów, którzy  osoby,  gwarantują poszanowanie praw i wartości reprezentowanych i bronionych przez  nasze stowarzyszenie.

      W wygłaszanych przez siebie opiniach i sądach  Fryderyk Zoll i Piotr Gawlik nie zawsze byli zgodni, ale obaj wyrażali przekonanie, że nadchodzące wybory samorządowe są bardzo ważna próbą dla polskiej demokracji.  Prof. Zoll okazał się być obrońcą idei i wartości, które są istotą funkcjonowania KOD-u („cel nie może uświęcać środków”), Piotr Gawlik jest pragmatykiem, który szuka możliwie skutecznych metod obrony ładu konstytucyjnego w Polsce. I oba te stanowiska doskonale się uzupełniają.

      Dyskusja, w  trwającym ponad trzy godziny spotkaniu, stanowiła  chyba jego część najważniejszą. W jej trakcie pytano gości  o kondycję KOD-u, pytano o pomysły na upowszechnianie naszych idei pośród młodych ludzi oraz o praktyczne formy uczestnictwa grup lokalnych w  wyborach  samorządowych. W tym miejscu dyskusji zwrócono uwagę, że zarówno w Zakopanem jak i w Nowym Targu struktury Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej albo nie istnieją albo działają w ukryciu, aby wiec zacząć z nimi współpracę musimy je najpierw reanimować.  Uczestnicy dyskusji odnosili się także do ogólnej sytuacji w Polsce, rozważali tajemnice dużego poparcia społecznego dla partii jeszcze rządzącej.

       W formie konkluzji Fryderyk Zoll stwierdził, udział w wyborach nie jest naturalnym zadaniem KOD-u, ale w zaistniałej sytuacji mamy obowiązek w nich uczestniczyć i walczyć o to, aby samorządy zachowały swoją istotę.  Służyć temu celowi mają realne debaty wyborcze, w trakcie których nie tylko należy prezentować kandydatów i ich programy, ale także uświadamiać wyborcom, że obecnie rządzący ograniczają i okaleczają samorządy poprzez odbieranie im kolejnych kompetencji i przekazywanie ich administracji rządowej.

 

       W spotkaniu uczestniczyło 42 członków i przyjaciół KOD-u  z Zakopanego i Nowego Targu.