Blue Flower

    Najbardziej widocznym efektem tzw. reformy wymiaru sprawiedliwości jest wielki chaos pogłębiający się z każdą publiczną wypowiedzią prezydenta Dudy, z każdym wystąpieniem ministra Ziobry i jego młodzianków, czyli zastępców, którzy im mniej są kompetentni tym głośniej i agresywniej wykrzykują  wyuczone kwestie. Jednak nie można powiedzieć, że działania obecnej władzy i wspierających ją ośrodków propagandowych (m. in. TVP, Polskie Radio i liczne prawicowe pisma) są nieskuteczne, gdyż  w bardzo krótkim czasie zniszczono autorytet sądów i sędziów  oraz zdewastowano świadomość prawną dużej części naszego społeczeństwa. Dla uzasadnienia tej tezy posłużę się „dyskusją”, która toczyła się w ostatnich dniach na Podhalu24.

       28 stycznia nowotarski portal podał informację o decyzji Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, który nakazał uzupełnić dowody w śledztwie dotyczącym tragicznego wypadku na przejeździe kolejowym w Zaskalu (podczas egzaminu na prawo jazdy zginęła wówczas młoda kursantka). Sąd uznał, że postawione zarzuty wymagają dopracowania oraz  nakazał uzupełnić opinię biegłego. Decyzja ta nie miała na celu przedłużanie procedury, ale  zgromadzenie wszystkich dostępnych dowodów i materiałów mających  umożliwić wydanie sprawiedliwego wyroku. Jednak troskę sądu o rzetelne działanie wymiaru sprawiedliwości dość powszechnie odczytano   zgodnie z panującym obecnie w Polsce klimatem:

- Polska czyli panstwo z bardzo szerokimi kieszeniami.... kodolencje dla rodziny licze ze sprawiedliwosc nadejdzie jak najpredzej

- Najlepiej jakby Ziobro był sędzią w tej sprawie. To napewno szubienica dla instruktora.

- Do przewidzenia to było, kiedy wychodził z sądu i się śmiał. Ma facet plecy. Nawet nagrania nie pomagają. Papuga też dobra, przy wypadku w Oświęcimiu nagłaśniali wszystko, a w tym przypadku cisza wszędzie. Jedynie presja (poczucie sprawiedliwości społecznej) tu pomoże.

- Tego adwokata to posadzić razem z egzaminatorem i niech go broni w celi,widać na filmie ze to tylko z jego winy zgineła młoda dziewczyna.

Facet zamiast siedzieć spaceruje i śmieje się.
- Państwo z dykty i papieru

- I bardzo dobrze ze Kaczyński chce zrobić porządek z sądami !!! Może w końcu skończy się takie działanie

- jak może wymiar sprawiedliwości tak ignorować tak sprawę porazka

- no i jak tu nie reformowac tych sądow! bezradnosc dlugosc postepowan poraza

- Nagłośnić w programie UWAGA!!!   

                                                                      (Wszystkie cytaty podano  zgodnie z oryginałem)

 

       W  tej internetowej wymianie zdań  znalazłem cztery głosy świadczące o zrozumieniu istoty wymierzania sprawiedliwości w demokratycznym państwie prawnym (Art. 2. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej). Pozostali dyskutanci powtarzają  w różnej formie oskarżenia i opinie z wypowiedzi przywołanych powyżej. Nie będę się pastwił nad autorami tych zdań mało skomplikowanych zarówno w formie jak i treści. Nie będę szydził, kpił lub wyśmiewał, gdyż coraz bardziej jestem przekonany, że to nie oni są marginesem polskiego społeczeństwa!